تبلیغات
آسمان سیه فام - موشک را چه کسی ساخت؟


آسمان سیه فام

موشک ها برای اولین بار در قرن 12 در چین به عرصه ی ظهور رسیدند ولی شاید اولین موشک رو بشه به قرن 11 نسبت داد. این موشک ها با استفاده از باروت به عنوان سوخت به سمت سربازان دشمن شلیک شدن و در سال های بعد با استفاده از سوخت جامد  به عنوان یکی از کارساز ترین مهمات جنگی اروپا مرد استفاده قرار گرفت. در سال 1814 و در حمله به نیواورلئانس و لوئیزیانا، نیروهای انگلیسی موشک هایی از همین نوع به سمت نیروهای امریکایی شلیک کردن! در روسیه حدود یک قرن بعد ، یک معلم به نام "کنستانتین زیولکوفسکی" ، چگونگی استاده از تکنولوژی شلیک موشک رو در جهت رفتن به فضا به صورتتئوری ترسیم کرد و در یک سری از مقالات که مهمترین اون ها "کشف فضای کیهانی با وسایل واکنش پذیر" بود، چگونگی بردن بشر به ماه رو توسط موشک های چند مرحله ای با سوخت مایع شرح داد. چون زیولکوفسکی توان فنی و مالی کافی برای انجام تئوری خود نداشت،یک استاد فیزیک از ماساچوست امریکا به نام "رابرت گودارد" تلاش اون رودنبال کرد و در سال 1926 موفق به ساخت و شلیک اولین موشک سوخت مایع جهان و پرواز کوتاه اون بالای زمین و در نزدیکی خانه ی خودش شد. در آغاز سال 1940، رابرت گودارد بعد از عزیمت به شهر رازول در نیومکزیکو ، ساخت یک سری از موشک ها با سوخت مایع رو آغاز کرد و موفق شد این موشک ها رو تا ارتفاع 90 متر که برابر با 300پا هستش بالا ببره. همزمان با این ابتکارات در سال 1936 در انستیتیوی "تکنولوژی کالیفرنیا" هم تلاش هایی برای پرواز موشک با سوخت جامد انجام شد.

 

در زمان جنگ جهانی دوم (حالا میریم تو تاریخ!!! جنگ جهانی دوم در سالهای 1945 – 1939 بود که باز هم من اینو خوب یادمه. بچه بودیم که هیتلر از آلمان اومد و بعدشم که قربونش برم همه جا رو به گند کشید... حالا بعدا بحث میکنیم! ) مهندسین تلاش کردن که موشک هایی بسازن که با وصل شدن به هواپیما بتونن به عنوان یک نیروی کمکی در هنگام بلند شدن از زمین و سرعت گرفتن ،عمل کنه. بیشترین مطالعات موشکی در نیمه ی اول قرن 20 رو میتونیم به آلمانی ها نسبت بدیم. اونها برای به دست آوردن یک سلاح قوی تلاش های بسیاری کردن. در جایی که یک فیزیکدان و ریاضیدان به نام "هرمان اوبرس" و یک مهندس به نام "والتر هومان" به طور مشترک در دهه ی 1920 تئوری سفر بین سیارات رو ارائه کردن و متعاقبا در زمان جنگ جهانی دوم ، آلمان نازی بزرگترین برنامه ی گسترش و توسعه ی موشک های سایز بزرگ رو با رهبری یک مهندس جوان به نام "ورنر فون براون" آغاز کرد. ورنر بعد از جنگ جهانی دوم به امریکا برده شد. (فرار مغزها میگن اینه ها... بسوزه پدر استبداد....)

تیم مهندسی فون براون، موشک  وی2 رو که ترکیبی از آب- الکل و اکسیژن مایع رو به عنوان سوخت استفاده میکرد، اختراع کردن. این موشک توان تولید 250000 نیوتن یا 56000 پوند قدرت رانش رو داشت. آلمان ها در جنگ ،هزاران موشک وی2 رو که سر جنگی قابل انفجار داشت، علیه انگلیس و هلند به کار بردن. گرچه این موشک ها به علت عدم دقت در هدفگیری چندان موثر نبودن ولی به عنوان اولین ساخته ی دست انسان تونستن تا ارتفاع بالای 80کیلومتر پرواز کنن. این موشک تونست آغازی برای عصر مدرن موشک ها و دستیابی بشر به فضا باشه...


نوشته شده در دوشنبه 2 اسفند 1389 ساعت 11:43 ق.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت