تبلیغات
آسمان سیه فام - عمیق ترین دره مریخ


آسمان سیه فام

این تصویر زیبا(به همراه تصویر سه بعدی آن) توسط دوربین HRSC (High Resolution Stereo Camera ) مدار گرد مارس اکسپرس تهیه شده است و ناحیه Hebes Chasma را در مریخ نشان می دهد . Hebes Chasma ناحیه ی کوهستانی عجیبی است که شامل کوهستانی واقع در یکی از عمیق ترین دره های مریخ می شود و رگه های کانال مانند بسیاری در اطراف آن دیده می شود.

مقیاس این تصویر 15 متر در هر پیکسل می باشد (برای دریافت عکس با این تفکیک اینجا کلیک کنید1.2 مگابایت) .

مدارگرد مارس اکسپرس همچنین اقدام به تهیه تصاویر تمام رنگی و سه بعدی از سطح کل مریخ کرده است که بیشینه توان تفکیک آنها 2 متر در هر پیکسل است .طراحی دوربین HRSC این مدارگرد طوری است که می تواند تصاویر مختلف تهیه شده در هر بخش از مدار با توان تفکیک های مختلف را با دقت بسیار بالا با هم ترکیب کند و تصاویر فوق العاده ای را به زمین ارسال کند.

این تصاویر مختلف در طول موج ها و زاویه های متفاوت این امکان را فراهم کرده تا دانشمندان دره ها و کوه ها را در حالت های مختلف بررسی کنند .   

Hebes Chasma یکی از این نقاط است که در شمال ناحیه عظیم Valles Marineris قرار گرفته است. این ناحیه در میان دره ای قرار گرفته که در حدود 8 کیلومتر عمق دارد و کو های میان آن تا همین ارتفاع بلندی دارند و هم سطح فلات مجاور آن هستند . این خود می تواند دلیلی باشد بر این که زمانی در این قسمت آب جاری بوده است .

شاید آب جاری در اطراف این کوه ها در اطراف کوه خندقی ایجاد کرده و باعث بوجود آمدن این شکل در مریخ شده که شبیه به قلعه های متداول در قرون وسطی است!!!.


نوشته شده در شنبه 8 خرداد 1389 ساعت 05:40 ب.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت