تبلیغات
آسمان سیه فام - آیا روی سطح مریخ غار وجود دارد؟


آسمان سیه فام

بر اساس تصاویر و بررسی های جدید،به احتمال بسیار غارهایی روی سطح مریخ وجود دارند.دانشمندان برای یافتن این غارها از روش های پیدا کردن غار روی زمین استفاده کردند.

به گفته محققان دانشگاه آریزونای شمالی احتمالاً نقاط سیاهی که در تصاویر مدارگرد اُدیسه دیده می شوند ورودی غارهایی به قطر یک زمین فوتبال اند.آنها بر این باورند که اگر در مریخ حیات وجود داشته باشد این غارها مکان های مناسبی برای جستجوی آن است.این غارها ممکن است محل هایی برای انجام تحقیقات بعدی روی مریخ باشند.داخل آنها از تابش های خطرناک سطحی در امان است و می تواند بستر مناسبی برای رشد موجودات زنده باشد.در این تصاویر مدارگرد اُدیسه هفت نقطه ی سیاه رنگ در اطراف آتشفشان بزرگ آرسیامانس مشاهده می شوند؛ناحیه ای که از نظر زمین شناختی فعال بوده است.این حفره ها دیواره ای ندارند و اثری از برخورد در آنها دیده نمی شود.بنابراین بر اثر برخورد شهاب سنگ بوجود نیامده اند.

همچنین برخی محققان بر این باورند که این غارها محل خوبی برای انباشته شدن مقادیر بسیاری یخ است که می توان از آنها در مأموریت های سرنشین دار آینده به جای منبع آب استفاده کرد.

دانشمندان برای یافتن این غارها از امواج فروسرخ استفاده کردند.این روش برای یافتن غارها در زمین کاربرد دارد.این غارها دهانه هایی با قطر بین 100 تا 275 متر دارند و عمق تقریبی آنها 140 متر است.

گام بعدی برای بررسی این غارها،به گفته دانشمندان،استفاده از داده های مدارگرد اکتشافی مریخ است.این مدارگرد می تواند با تصویر برداری مایل از این گودال ها مشخص کند که دیواره های داخلی این غارها چه شیبی دارند و در عمق ساختارشان چگونه است.


نوشته شده در چهارشنبه 26 خرداد 1389 ساعت 09:32 ق.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت