تبلیغات
آسمان سیه فام - در برخورد کهکشان ها چه رخ می دهد؟


آسمان سیه فام

جهان هستی، که نزدیک به پانزده تا بیست میلیارد سال پیش، هنگام گسترش یک نقطۀ انرژی و تبدیل ان به ماده، پای به عرصۀ وجود نهاد، حاوی میلیاردها کهکشان است. اینها نظام هایی بس بغرنج و پیچیده ای هستند که از میلیاردها ستارگان مختلف و مقادیر معتنابهی مادۀ نامرئی به شکل خاک و گاز و مواد شبه اتمی، تشکیل شده اند. هنگامی که با تلسکوپ به این جهان پهناور نظر بیافکنیم، ترکیب غنی و زیبایی را از اشکال مختلف کهکشانهای کوچک و بزرگ، خواهیم دید.

شماری از این کهکشانها، یعنی نزدیک به پانزده درصد، از جمله کهکشان راه شیری خودمان، دیسکهای عظیم الجثه ای هستند که مانند چرخ غول پیکری از ستارگانش در گرد ان میدرخشند، توسط خطوط میله مانند، به مرکز چرخ متصل اند. اما چنان از پهلو مشاهده شود، مسطح به نظر میاید. شماری از کهکشانها، بیضی شکل، به صورت توپ بسکتبالی هستند که در فضایی بیکران در چرخش اند. شماری دیگر حلقه مانند، و باز گروهی دیگر از انها، با اشکال غیر عادی به چشم میایند. انچه سالهاست دانشمندان را شگفت زده ساخته، این پرسش است که اگر تمامی ستارگان، زیر نفوذ نیروهای یکسان و منابع یک شکل، یعنی هیدروژن، در پی انفجار بزرگ تولید شده اند، چرا امروز کهکشانها اشکال و اندازه های گوناگون، دیده میشوند؟

یکی از پاسخ های ارائه شده این است که کهکشانها، در نتیجۀ یک روند دینامیک در طبیعت، همواره سیر تکاملی میپیمایند. چنین به نظر میرسد که از اغاز هستی تا کنون، کهکشانها هم چنان به یکدیگر برخورد میکنند، گاه در یکدیگر مستحیل میشوند، گاه یکدیگر را از هم مدرند و گاه نیز همانند اشباحی در شام گاهان بدون هیچ گونه تغیری، از میان یکدیگر گذر میکنند.

ان چه موجب شگفتی است این است که مسافتی که میان ستارگان یک کهکشان وجود دارد، به حدی گسترده و پهناور است که حتی در تمامی مدت زمانی که دو کهکشان با یکدیگر برخورد میکنند و یا در یکدیگر مستحیل میشوند، به ندرت حتی دو ستاره از میان صدها میلیارد ستارۀ ساکن این دو کهکشان، با یکدیگر رویارو میشوند.


نوشته شده در یکشنبه 6 تیر 1389 ساعت 07:11 ب.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت