تبلیغات
آسمان سیه فام - فورانی خورشیدی


آسمان سیه فام

آیا مصیبتی در راه است؟

بنابر یک گزارش جدید،بار دیگر که زمین در معرض یک فوران خورشیدی عظیم قرار گیرد،جامعه وابسته به فناوری به زانو در خواهد آمد.

فوران های شدید پلاسما از خورشید می تواند با ایجاد تداخل الکترومغناطیسی اثرات مخربی بر فناوری داشته باشد.طوفان خورشیدی شدیدی در سال 1368/1989 شبکه ای از خطوط برقی در کبک را برای چندین ساعت از کار انداخت.

قدرتمندترین طوفان خورشیدی بی سابقه در سال 1859 اتفاق افتاد.در آن زمان،این رویداد تنها ارتباطات تلگرافی را مختل کرد.ولی اگر همان اتفاق امروز رخ می داد،اثرات مخرب پایداری را بر روی شبکه های برق،منابع آب و چرخه طبیعی آن،مواد خوراکی فاسد شدنی،داروها و دیگر ضروریات به وجود می آورد.

از طرفی ترانسفورماتورهای آسیب دیده که ولتاژ برق را تغییر می دهند،به معضلی بزرگ و اساسی تبدیل می شدند.به گفته «دنیل بیکر» از دانشگاه کلورادو،اگر تعداد زیادی از این ترانسفورماتورها بر اثر یک انفجار عظیم خورشیدی آسیب ببینند و مجبور به خارج کردن آنها از شبکه شویم زمان زیادی برای جاگزینی آنها نیاز است.ضمن اینکه به تعداد کافی ترانسفورماتور نداریم و باید به طور سفارشی ساخته شوند.

یک پژوهش جدید که ففته گذشته در مجله نیوساینتیست به چاپ رسید پیشنهاد می کند که احنمال چنین طوفان های عظیمی در خورشید تا چند دهه آینده وجود ندارد و خورشید مدت زیادی را در آرامش به سر خواهد برد.با این حال چنین پیش بینی هایی با عدم قطعیت های بسیاری همراه است.

خوشبختانه راههایی برای کاهش خطرات ناشی از چنین فاجعه ای وجود دارد.برای مثال تغییرات نسبتا کم هزینه در ترانسفورماتور می تواند آسیب پذیری آنها را در برابر اثرات طوفان خورشیدی کاهش دهد و مقاومتشان را در مقابل آسیب ها از 60 درصد به 70 درصد برساند.


نوشته شده در پنجشنبه 10 تیر 1389 ساعت 05:22 ب.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت