تبلیغات
آسمان سیه فام - عبور قطب شمال از سرسو


آسمان سیه فام

چرا بیشتر کهکشان های اعماق آسمان در صورت فلکی سنبله،گیسو یا حجاز جا خوش کرده اند؟چرا مجموعه های کهکشانی در جوزا یا شلیاق کشف نمی شوند؟

نه!بیشتر کهکشان های جهان در سمت صورت فلکی سنبله قرار نگرفته اند.تا شکلی شبیه به بدن انسان را بسازند!صورت فلکی های سنبله،گیسو،تازی هاو دب اکبر روی نصف النهار آسمان قرار گرفته اند،مثلا ساعت 9 شب 15 اردیبهشت صورت فلکی گیسو به بیشترین ارتفاع از افق می رسد،همین طور سه صورت فلکی دیگر.این ها مناطق کهکشان خیز آسمان هستند که انگار همه در یک منطقه جمع شده اند.هیچ کدام از این صورت های فلکی خوشه ی باز یا سحابی نشری جالب توجهی ندارند.حتی این مناطق از محل های کم ستاره آسمان هستند.

در حقیقت  بازوهای کهکشان ما،راه شیری،از دید ما روی زمین از این مناطق آسمان می گذرند.ستاره ها و ماده میان ستاره ای راه شیری در نزدیکی بازوهای کهکشان متراکم شده اند.طبق مدل های کیهان شناسی جهان همگن است.یعنی تراکم کهکشان ها به هر سوی کیهان که نگاه کنید باید یکسان باشد.تجمع غبار و گاز میان ستاره ای باعث شده ما کهکشان های کمتری را در نزدیکی نوار راه شیری در آسمان ببینیم،غبار بازوهای کهکشان ما به قدری غلیظ است که جلوی نور تقریبا تمامی کهکشانهای دوردست را میگیرد.بنابراین هر جا در آسمان که غلبه با ابزوهای راه کهکشان باشد،آن ناحیه به نظر تهی از کهکشان هاست.

قطب شمال کهکشان ما از دید زمین در جهت صورت فلکی گیسو است.به همین علت غلظت غبار در نزدیکی های این صورت فلکی کمتر است چون ما بر خلاف جهت قرص پر غبار کهکشان (نورا راه شیری)نگاه می کنیم.در نتیجه کهکشان های گوشه و کنار کیهان در این مناطق آسمان بهتر آشکار می شوند.

این روزها اوایل شب گیسو از سرسوی (بالای سر) رصدگران ایرانی عبور می کند و فرصت مناسبی است تا دوستداران رصد کهکشان ها در این ناحیه کهکشان خیز،این اجرام زیبای اعماق آسمان را جستجو کنند.


نوشته شده در پنجشنبه 10 تیر 1389 ساعت 09:29 ب.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت