تبلیغات
آسمان سیه فام - مریخ در اسطوره ها


آسمان سیه فام

درخشش و تلالؤ سرخ فام مریخ همواره انسان را به یاد درگیری ها و جنگ ها می انداخت.به همین در اکثر اساطیر آسمانی مریخ نماینده خدای جنگ و خون ریزی است.در اساطیر یونان،مریخ را آرس (Ares) می نامند.او فرزند زئوس خدای خدایان و هرا ملکه خدایان است.زمانی که در میان میدان نبرد فریاد می کشید،تمام همهمه جنگ و صدای چکاچک شمشیرها در میان صدای او محو میشد و هیچ شخصی را یارای ان نبود که با نیروی جنگاوری او مقابله کند.البته یک بار هرکول قهرمان خدایان کوهستان اُلَمپ (که نیز در صورت فلکی جاثی به اسمان پیوسته است) زخمی کاری بر بدن آرس وارد کرد،اما خدای جنگ نامیرا است و هنوز هم پس از هزاران سال هر شب نگاه خشمناکی به زمین می اندازد.

در ایران باستان داستان به گونه دیگری بوده است.ما مریخ را به نام بهرام می شناسیم که به معنی پیروزی است.بهرام یکی از ایزدان ایران باستان بوده و موکلی بر پیروزی و چیرگی بر دشمنان به شمار می آید.قهرمانان بزرگ قدیم برای پیروزی در جنگ به او توکل می کردند.در یَشت های اوستا نیز،بخشی به نام او وجود دارد (بهرام یشت).

در این بخش از اوستا بهرام را با صفت "اهورا آفریده" می ستایند و امده است که بهترین جنگ افزارهای ممکن در اختیار اوست،حتی در گاهشماری ایران بیستمین روز هر ماه را به نام بهرام می خوانند.درباورهای عمومی رنگ سرخ وصفت خشونت وگیاه سیسَنبَررابه اومنسوب می کنند. اما در مدل سیاره ای ایران باستان،تمامی سیارات به دلیل حرکت ظاهری شان موجوداتی اهریمنی به شمار می آیند.بهرام نیز که یکی از سیارات است در جنگ بزرگ آسمانی میان خیر و شر در لشکر اهریمن قرار دارد.ایزدی که در آسمان به مقابله با او برمیخیزد،ستاره وَنَند است. ونند خود یکی از چهار ستاره درخشان آسمان و نگهبان غرب آسمان است که وظیفه دارد مقابل حمله بهرام مقاومت کند.

 


نوشته شده در پنجشنبه 25 شهریور 1389 ساعت 10:38 ب.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت