تبلیغات
آسمان سیه فام - چرا خورشید زرد است؟


آسمان سیه فام

نور خورشید همه رنگ های رنگین كمان را دارد و نور آن به طور كلی سفید است. منتها انرژی تابشی خورشید از بخش زرد- سبز طیف قابل مشاهده به ما می رسد. چون كه جو برای خورشید مثل یك صافی عمل می كند و فقط انرژی تابشی این بخش را عبور می دهد. در نتیجه خورشید ممكن است زرد یا نارنجی به نظر برسد.
شما با استفاده از منشور كه نورها را جدا می كند و آنها را گسترش می دهد، می توانید رنگ های نور خورشید را مشاهده كنید. نورقرمز كه به وسیله تابش با حداقل انرژی در فوتون (معیار نور بینی) و با بلندترین طول موج ها تولید می شود، در طیف در رده های آخر قرار دارد. نور قرمز به تدریج به نور نارنجی تغییر می كند. كه این نور هم به نور زرد می رسد. سپس زرد به سبز می رسد و بعد به آبی تغییر پیدا می كند. در بعضی از فهرست های رنگ های رنگین كمان، رنگ نیلی بعد از آبی قرار می گیرد. آخرین رنگ، رنگ بنفش است كه با بیشترین انرژی درفوتون و كوتاه ترین طول موج ها به وسیله تابش تولید می شود.
این فهرست معنایش این نیست كه خورشید فقط شش یا هفت رنگ دارد. هر سایه ای كه بین رنگ ها وجود دارد یك رنگ است و طبیعت آنقدر رنگ تولید كرده كه بشر هنوز نتوانسته برای آنها نامی انتخاب كند.


نوشته شده در دوشنبه 18 بهمن 1389 ساعت 10:46 ق.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت