تبلیغات
آسمان سیه فام - مطالب هفته سوم بهمن 1389


آسمان سیه فام

نور خورشید همه رنگ های رنگین كمان را دارد و نور آن به طور كلی سفید است. منتها انرژی تابشی خورشید از بخش زرد- سبز طیف قابل مشاهده به ما می رسد. چون كه جو برای خورشید مثل یك صافی عمل می كند و فقط انرژی تابشی این بخش را عبور می دهد. در نتیجه خورشید ممكن است زرد یا نارنجی به نظر برسد.
شما با استفاده از منشور كه نورها را جدا می كند و آنها را گسترش می دهد، می توانید رنگ های نور خورشید را مشاهده كنید. نورقرمز كه به وسیله تابش با حداقل انرژی در فوتون (معیار نور بینی) و با بلندترین طول موج ها تولید می شود، در طیف در رده های آخر قرار دارد. نور قرمز به تدریج به نور نارنجی تغییر می كند. كه این نور هم به نور زرد می رسد. سپس زرد به سبز می رسد و بعد به آبی تغییر پیدا می كند. در بعضی از فهرست های رنگ های رنگین كمان، رنگ نیلی بعد از آبی قرار می گیرد. آخرین رنگ، رنگ بنفش است كه با بیشترین انرژی درفوتون و كوتاه ترین طول موج ها به وسیله تابش تولید می شود.
این فهرست معنایش این نیست كه خورشید فقط شش یا هفت رنگ دارد. هر سایه ای كه بین رنگ ها وجود دارد یك رنگ است و طبیعت آنقدر رنگ تولید كرده كه بشر هنوز نتوانسته برای آنها نامی انتخاب كند.


نوشته شده در دوشنبه 18 بهمن 1389 ساعت 10:46 ق.ظ توسط مریم نظرات | |

نیکلاس کوپرنیک ؛ ۱۹ فوریه ۱۴۷۳ (میلادی)- ۲۴ مه ۱۵۴۳ (میلادی)) ستاره‌شناس، ریاضیدان و اقتصاددانی لهستانی بود که نظریه خورشیدمرکزی منظومه شمسی را بسط داد و به صورت علمی درآورد. وی پس از سالها مطالعه و رصد اجرام آسمانی به این نتیجه رسید که بر خلاف تصور پیشینیان زمین در مرکز کائنات قرار ندارد بل این خورشید است که در مرکز منظومه شمسی است و سایر سیارات از جمله زمین به دور آن در حال گردشند.

نظریه انقلابی کوپرنیک یکی از درخشان‌ترین کشفیات عصر رنسانس است که نه فقط آغازگر ستاره‌شناسی نوین بود، بلکه دیدگاه بشر را دربارهٔ جهان هستی دگرگون کرد.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در جمعه 15 بهمن 1389 ساعت 07:21 ب.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت