تبلیغات
آسمان سیه فام - مطالب هفته دوم آبان 1389


آسمان سیه فام

مِهبانگ یا انفجار بزرگ یک نظریه علمی است، و لحظه آغازین هستی را گویند که کل هستی (شامل زمان و هر سه بعد) از آن هنگام، بر طبق این نظریه، شروع شده‌است.

بر طبق این نظریه، جهان فعلی ما از ذره بسیار کوچک تر از کوچک‌ترین ذرات بنیادی بوجود آمد. البته علم فیزیک در آن لحظه وجود نداشت، و به این حالت تکینگی گویند. در واقع بر طبق این نظریه، از این تکینگی جهان منفجر شد و از این ذره همهٔ ذرات بنیادی به وجود آمدند و شروع کردند از مرکز آن دور شدن، که میلیاردها کهکشان و از جمله همین کهکشان راه شیری خودمان به وجود آمدند.

این انفجار باعث انبساط جهان به صورت بادکنکی می‌شود. البته نیروی دیگری که در این انبساط و کند شدن سرعت انبساط ان تأثیر دارد نیروی جاذبه‌است و خمیدگی‌های فضا زمان نسبیتی و در این صورت سه حالت متصور است
انبساط دائم
رسیدن به یک حالت ثابت و پایدار
انقباض بعد از انبساط

‍‌مقدمه پژوهش های انجام شده در سالهای پیش نشان می‌دهد كه جهان افزون بر آنكه در حال بزرگ شدن است، این انبساط دارای شتاب نیز می‌باشد. یعنی همچنان كه كهكشانها در حال دور شدن از یكدیگر هستند، افزون بر تندی (سرعت( دارای شتاب نیز می‌باشد . هنگامی كه بحث انبساط جهان مطرح شد، برای توجیه آن باید یك نظریه منطقی و نو ارائه می‌شد تا بتواند بزرگ شدن جهان را توجیه كند. این نظریه باید توضیح می‌داد كه بزرگ شدن جهان از كجا و چه زمانی آغاز شده است؟ برای توجیه بزرگ شدن جهان نظریه "مهبانگ" -(انفجار بزرگ-(( Big Bang) مطرح شد كه بر پایهٔ آن جهان از انفجار یك تودهٔ فوق العاده متراكم و با حجم ناچیز آغاز شده است . پس از آنكه شتاب جهان مطرح شد، باید یك دلیل منطقی برای توجیه آن ارائه می‌شد. همچنانكه می دانید طبق قوانین فیزیك شتاب ناشی از اعمال نیرو یا انتقال انرژی صورت می‌گیرد. بنابراین باید نیرویی به جهان اعمال شود یا انرژی وجود داشته باشد تا بتواند شتاب جهان را توجیه كند. براین پایه بحث انرژی تاریك یا Dark Energy مطرح شد كه هنوز سرچشمه و چرایی آن ناشناخته است. البته در این زمینه نظریه‌های گوناگونی مطرح شده است، اما هیچ كدام نتوانسته پاسخی پذیرفتنی به آن بدهد .


نوشته شده در چهارشنبه 12 آبان 1389 ساعت 09:20 ق.ظ توسط مریم نظرات | |

اختر شناسان سازمان ناسا یك سامانه خورشیدی غیر معمول در فاصله حدود 500 سال نوری را كشف كرده اند كه سیاره های داخلی آن در یك جهت و سیاره های بیرونی آن در خلاف جهت سیاره های داخلی می چرخند.

این سامانه نویافته كاملا از سامانه خورشیدی ما متفاوت است زیرا تمامی سیارات سامانه ما و خورشید آن در یك جهت می چرخند. ممكن است كه این سامانه از دو ابر متفاوت مواد شكل گرفته باشد كه در جهت های مخالف گردش می كردند.
آنتونی رمیجان از رصدخانه ملی ستاره شناسی رادیوئی می گوید" این اولین باری است كه اختر شناسان یك چنین پدیده ای را مشاهده می كنند. این بدین معنی است كه پروسه بوجود آمدن سیاره ها پیچیده تر از آن است كه قبلا تصور می شد." رجیمان و همكار وی ، جان هالیس از مركز پرواز فضائی گودارد سازمان ناسا در گرین بلت با استفاده از آرایه بزرگ رادیو تلسكوپ موسسه ملی علوم موفق به كشف این سامانه شدند.


نوشته شده در دوشنبه 10 آبان 1389 ساعت 05:41 ب.ظ توسط مریم نظرات | |

جام جم آنلاین: طی هفته‌های اخیر در محافل اینترنتی و در ایمیل‌های گروهی، داستانی قدیمی كه روزنامه گاردین درباره طرحی عجیب منتشر كرده بود، دست به دست می‌چرخید و با این‌كه چند سالی از اصل مطلب گذشته بود، اما پرسش‌های بسیاری را به وجود آورد.این مقاله اشاره به طرحی می‌كرد كه برخی مهندسان و دانشمندان فضایی برای مواجه با مشكل گرم شدن زمین از یك سو و از سوی دیگر برای نجات زمین در زمانی كه خورشید تبدیل به غولی عظیم می‌شود ارائه و پیشنهاد كرده بودند با استفاده از نیروی دنباله‌دارها و سیارك‌ها مدار زمین را تغییر دهند و آن را جابه‌جا كنند. آیا چنین چیزی ممكن است؟ آیا می توان سیاره را جابه‌جا كرد؟ این مقاله نگاهی به این طرح و مشكلات آن و واقعیت‌هایی درباره آینده زمین دارد
بقیه متن
نوشته شده در یکشنبه 9 آبان 1389 ساعت 09:17 ب.ظ توسط مریم نظرات | |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت